OpenOffice kapatılma riskiyle karşı karşıya!

OpenOffice kapatılma riskiyle karşı karşıya!

Microsoft Office’in bedava alternatifi OppenOffice için yolun sonu görünmüş olabilir!

OpenOffice kapatılma riskiyle karşı karşıya!

Son zamanlarda pek güncellenmeyen OpenOffiice verimlilik paketi, projeye destek olan gönüllü sayısının azalması nedeniyle ciddi bir kapatılma riskiyle karşı karşıya. Yazılım paketi, geçen aylarda keşfedilen büyük bir güvenlik açığıyla da gündeme gelmişti.

14 senelik bir geçmişi bulunan OpenOffice’in selefi StarOffice, 1999’da Sun Microsystems tarafından satın alınmış, ardından 2002’de açık kaynak kodlu hale getirilerek OpenOffice olarak yayınlanmıştı. Sun Microsytems’in 2011’deki sahibi Oracle, projeyi durdurmaya ve onu Apache Software Foundation’a bağışlamaya karar verdi. İddiaya göre bu geçiş sırasında gönüllü geliştiricilerin önemli bir kısmı, OpenOffice’i temel alan LibreOffice projesine geçti. OpenOffice, Apache OpenOffice olduğundan bu yana proje etkinliği fark edilir derecede azaldı.

Projenin gönüllü başkan yardımcısı Dennis Hamilton, bir eposta listesinde “projenin emekliye ayrılma ihtimalinin ciddi olduğunu” söyledi. Hamilton bunun nedeni olarak projeyi devam ettiren altı gönüllü geliştiricinin, güvenlik açıklarını gidermeye yönelik yeterli kaynaklara sahip olmamasını gösterdi.

Bununla birlikte OpenOffice için tüm umutlar tükenmiş değil. Projenin bazı destekçileri, kapatma tartışmaları için henüz erken olabileceğini ve katkıda bulunacak yeni kişilerin bulunabileceğini söylüyor. LibreOffice birçok çevre tarafından daha başarılı olarak değerlendirilse de, OpenOffice’in 2015’teki indirme sayısı 29 milyonu aşmıştı.

Hamilton, güvenlik açıklarını yakın bir zamanda kapatamayacakları için kullanıcıların Office 365 veya LibreOffice gibi daha güvenli platformlara geçme tavsiyesinde bulunuyor. Hatta öyle bir durum yaşanıyor ki, artık yeni bir final sürümü ortaya koyamayacak kadar kötü. Firma, bu bakımdan OpenOffice platformunu kapatma konusunu masaya yatırmış durumda.

 

Muhtemel bir kapatma sonrasında OpenOffice kaynak kodları yine isteyen herkese açık olacak ancak GitHub kod deposu, sosyal medya hesapları ve mail listeleri iptal edilecek. Kendi markası altında OpenOffice yazılımını sunmak isteyenler, teknik desteği ve kullanıcı iletişimini tamamen kendisi sağlamak zorunda.

 

Önümüzdeki dönemde sürpriz bir destek bulunamadığı takdirde 16 yılı geride bırakan emektar OpenOffice platformunun tarihin tozlu raflarına kalktığına şahit olacağız. Bakalım yeni dönem neler getirecek?

OpenOffice kapatılma riskiyle karşı karşıya! İçin Yorum Yap