Dmoz kaydı nasıl yapılır?

DMOZ kaydı nasıl yapılır? Bu soru forumlarda o kadar çok  soruldu ki artık yazma gereği duydum. Baştan DMOZ nedir, ne değildir onu belirtelim de en baştan yanlış bilinenler varsa onları ortadan kaldıralım.

Dmoz kaydı nasıl yapılır?

DMOZ, internet kaynaklarından oluşan bir web dizinidir. Dizin, konulara göre ve genelden özele doğru hiyerarşik bir şekilde düzenlenmiştir. DMOZ, dizine dahil edilecek siteleri değerlendiren bir editör topluluğu tarafından idare edilir. Editörler bizim uzmanlarımızdır ve bütün site önerileri editör değerlendirmesine tabi tutulur.

Bunları ben demiyorum, DMOZ diyor. DMOZ bir dizindir. Buraya kadar her şey çok normal, eee normal bir dizin işte diyebilirsiniz.Ama bir fark var DMOZ, dizinler arasında liderdir hatta tartışmasız liderdir. DMOZ, rakipsizdir. DMOZ, benzersizdir. DMOZ neden bu kadar iyi, neden lider diye soracak olursanız bunun tek bir cevabı var: DMOZ kesinlikle manipülasyon yapmaz. Diğer bir deyişle DMOZ kimseye torpil yapmaz.Editörlerinin büyük çoğunluğu gönüllüeditörlerdir. İşte bu sebeplerle başta Google olmaz üzere tüm arama motorları DMOZ dizinini referans alır. Hatta diğer birçok dizin bile DMOZ’u referans alır.

DMOZ editörleri kafasına göre iş yapamaz, kimseyi kayıramaz çünkü her onayları 4 adet filtreden geçer. Bunları bir dönem (7 ay kadar) DMOZ Editörlüğü yapmış birisi olarak yazıyorum.

DMOZ neden geç onay veriyor? Sitemde bir eksik olmamasına rağmen DMOZ neden sitemi onaylamadı? 

İşte DMOZ ile ilgili en çok sorulan diğer sorular da bunlardır. Öncelikle belirteyi DMOZ editörleri gerçekten yoğun çalışır ve çok site onayı verirler. Ama DMOZ o kadar çok talep alır ki, bu taleplere yetişmek gerçekten zordur. Bir de o kadar çöp site gelir ki öyle böyle değil, onlara red vermekten doğru düzgün sitelere geçemezsiniz. İşin garip yanı 5 para etmez sitelere pat diye olmaz da diyemiyorsunuz. Neden red verdiğinizi detaylandırmanız gerekiyor. Bu da belli bir zaman alıyor. O sebeple birçok site beklemek zorunda kalıyor. ama hak eden er ya da geç DMOZ’a girer. Hiçbir editör şahsi görüşlerle iş yapmaz, yapamaz bu konuda müsterih olabilirsiniz. Bu arada DMOZ’a kesin kayıt, DMOZ paralı kayıt gibi hiçbir ilana itibar etmeyin. Kesinlikle paranızı kaybedersiniz. Editör değildir. Hadi olsa bile böyle bir şey yapamaz. İşleminizi öne alamaz. Tam onay sağlayamaz. En çok yapacağı ön onay verir ve size de ön onay verildi PS yollar. Ama asıl onay gelmez, gelse bile çok uzun zamanda gelir. Hele ki bu danışıklı işlem anlaşılırsa siteniz silinir ve DMOZ Suspend etiketi alır. Sonra da geçmiş olsun bir daha siteniz DMOZ’a giremez.

dmoz-kayit

Şimdi DMOZ kayıt nasıl yapılır sorusuna resimli olarak cevap verelim. Öncelikle Türkçe bir site ekleyecekseniz, DMOZ Türkçe Kayıt sayfasına giriyoruz ve sitemizin kategorisini basamak basamak seçiyoruz. Kategori seçimi çok önemlidir kesinlikle sitenizin tam karşılığı kategoriyi seçin. Bu arada kesinlikle mirror site göndermeyin, asıl site de DMOZ dizininden silinir.

Kategoriyi son basamağına kadar seçtik ve şimdi bulunduğumuz sayfada üst kısım sağ taraftaadres öner butonuna tıklıyoruz.

Buradan sonra zaten her şey Türkçe olduğu için süreci ilerletmek çok kolay oluyor ve metni okuyup onayladıktan sonra site bilgilerinizi yani başlığı, açıklamayı vs giriyoruz. Burada zaten DMOZ neyi nasıl yapacağınızı size anlatıyor, uyarılarına %100 uyun yoksa siteniz eklenmez.

dmoz-turkce-kayit

Site açıklamasına kesinlikle ”süper site, sektörünün en iyisi” gibi sitenizi öven yazı yazmayın tabiri caizse reklam kokan hareketler yapmayın 🙂

En sonda da e-mail adresinizi vs girip sitenizi gönderin. Ortalama 45 günde siteniz eklenir. Bazen 30 günde de eklenmiş olur ama 60 gün sürdüğü de olur. Yalnız 90 günü aştı ise o site red yemiş demektir. Sitenizi ve başvurunuzu düzenleyerek tekrar ekleyebilirsiniz.

Dmoz kaydı nasıl yapılır?” İçin 12 Cevap

Dmoz kaydı nasıl yapılır? İçin Yorum Yap